Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Encyklopedia leków

Nazwa leku

Feroplex
Italfarmaco
  • Feroplex , roztwór doustny, 20 fiolek 15 ml
Leczenie stanów niedoboru żelaza oraz niedokrwistości z niedoboru żelaza: niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedokrwistość w następstwie przewlekłej utraty krwi, w ciąży i okresie karmienia piersią.
1 fiolka (15 ml) zawiera 40 mg Fe (III) w postaci proteinianobursztynianu żelaza (800 mg).
Proteinianobursztynian jest organicznym związkiem żelaza, charakteryzującym się zmienną rozpuszczalnością w zależności od pH. W kwaśnym pH soku żołądkowego związek ten jest nierozpuszczalny oraz chroniony białkową otoczką przed działaniem kwasu solnego i pepsyny. W zasadowym pH dwunastnicy, po strawieniu przez proteazy trzustkowe ochronnej otoczki białkowej, żelazo ulega uwolnieniu i wchłonięciu.
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hemosyderoza i hemochromatoza. Niedokrwistość aplastyczna, hemolityczna i syderoachrestyczna. Przewlekłe zapalenie trzustki, marskość wątroby.
Ze względu na zawartość sorbitolu nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy. Ostrożnie stosować u pacjentów z nietolerancją białek mleka krowiego lub alergią na estry kwasu p-hydroksybenzoesowego.
Bardzo rzadko, po podaniu dużych dawek, mogą wystąpić przemijające nudności, bóle w nadbrzuszu, biegunka, zaparcie. Podczas leczenia może wystąpić ciemne zabarwienie stolca.
Związki żelaza zmniejszają wchłanianie tetracyklin, chinolonów, bisfosfonianów, penicylaminy, tyroksyny, lewodopy, karbidopy, metyldopy (preparat należy przyjmować co najmniej 2 h po podaniu tych leków). Leki zobojętniające sok żołądkowy (związki glinu i magnezu), fosforany, fityniany, szczawiany zmniejszają wchłanianie żelaza (preparat należy przyjmować co najmniej 2 h po podaniu tych leków lub składników diety). Kwas askorbowy (witamina C) zwiększa wchłanianie żelaza. Pacjenci otrzymujący jednocześnie chloramfenikol mogą z opóźnieniem reagować na leczenie żelazem. Nie obserwowano interakcji z antagonistami receptora H2.
Dorośli: doustnie zawartość 1-2 fiolek na dobę w 2 dawkach, najlepiej przed posiłkiem. Zawartość fiolki można zażyć bezpośrednio lub po rozpuszczeniu w wodzie.
Leczenie prowadzi się do czasu uzupełnienia rezerw tkankowych żelaza (zazwyczaj 2-3 miesiące); nie powinno ono trwać dłużej niż przez 6 miesięcy, z wyjątkiem uzasadnionej konieczności (np. w krwawieniu przewlekłym, miesiączkach krwotocznych, uporczywym niedoborze żelaza u kobiet w ciąży). Związki żelaza mogą zaburzać wyniki badań laboratoryjnych na obecność krwi utajonej w kale.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.